3D tisk | 3D tisk na zakázku | 3D tisk Brno – Garantujeme termín

3D tisk

Co je to 3D tisk?

3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (např. 3D model) vytváří fyzický předmět. V 3D Print centru využíváme převážně technologie FDM (Fused deposition modeling). Základním principem této technologie je postupné nanášení jednotlivých vrstev plastového materiálu (filamentu). Je to, jako kdybyste vzali nějaký předmět, rozřezali ho na plátky o přesně dané tloušťce (tloušťka těchto plátků se v 3 tisku označuje jako tloušťka vrstvy) a potom je postupně lepili vrstvu po vrstvě. Pro lepší představu doporučujeme následující video.

Tiskne se převážně z jedné barvy materiálu. Pokud chceme tisknout z více barev, lze tisk v určité vrstvě zastavit, vyměnit materiál a dál tisknout jinou barvou.

Technologické možnosti

Máme více tiskáren. Pro každý model individuálně vybíráme tu nejvhodnější.

Jsme schopni tisknout v rozlišení 0,01mm pro osy X, Y a 0,05 – 0,35mm pro osu Z.

Materiály

Pro 3D tisk se používají primárně dva základní materiály – ABS a PLA. V nabídce máme i méně časté jako například HIPS, PET, POM, PP a LAYWOOD.

ABS – Tento materiál je velice stálý a pevný. Jeho hlavními přednostmi jsou tepelná odolnost (odolává teplotám až 100 °C) a zdravotní nezávadnost. Jeho nevýhodou je tepelná roztažnost. Při tisku větších předmětů se deformuje a někdy i praská. Na rozdíl od PLA bude při větším namáhání praskat v jednotlivých vrstvách.

PLA – Tento materiál je vyrobený z kukuřičného škrobu. Uvádí se, že je biologicky odbouratelný v řádu měsíců, ale dle našich poznatků by nás spousta výrobků z PLA přežila. Jeho hlavní výhodou je velice nízká tepelná roztažnost. Velice dobře se dá použít při tisku větších předmětů. Jeho nevýhody oproti ABS jsou křehkost a nižší tepelná odolnost (kolem 60 °C).

HIPS – Tento houževnatý polystyren se nejčastěji používá jako podpůrný materiál. Samozřejmě je možné z něj tisknout jako z primárního materiálu.

PET – S tímto materiálem se setkáváme prakticky denně. Jsou z něj vyrobeny lahve na pití. Jeho výhody jsou stálost, teplotní odolnost a nízká teplotní roztažnost. Nevýhodou může být pouze jediná barva a vyšší cena.

LAYWOOD – PLA s přimíchaným dřevem. Hodí se v případech, kdy má výsledný produkt vypadat přírodně. Barva dřeva se dá ovlivnit teplotou a rychlostí tisku.

 

Aplikace 3D tisku

3D tisk se neustále rozšiřuje a s úspěchem se využívá v čím dál větším množství odvětví. Pro jednoduchý přehled vám zde představujeme nejčastější využití, se kterými se setkáváme.

Protože si u nás klienti tisknou prototypy výrobků před jejím uvedením na trh, ctíme dohody a nezveřejňujeme tyto výrobky. Proto v příkladech většinou prezentujeme veřejně dostupné modely. Reálné ukázky najdete v referencích.

Prototypování

3D tisk se nejčastěji používá k výrobě prototypů a malých sérií. Než se produkt může začít používat, musí být řádně otestován. Testování by mělo probíhat co nejrychleji a nejefektivněji.

Díky technologii 3D tisku lze otestovat specifické vlastnosti produktu za poměrně nízké náklady.


Přesnost a rychlost – V současné době je nutné provádět veškeré procesy k dokončení výroby co nejrychleji. K takovým procesům patří také získání konkrétní zpětné vazby, která je důležitá pro vylepšování funkčnosti výrobků. Ruční výroba modelu určité kvality zabere mnohem více času než výroba stejně kvalitního modelu pomocí 3D tisku.

Vlastnosti materiálu – Při testování produktů se zkoumá jak tvar produktu, tak jeho mechanické vlastnosti. Každý produkt musí splňovat určité specifické požadavky. Právě díky 3D výrobku, který je vlastnostmi velmi podobný skutečnému produktu, lze všechny požadavky vyzkoušet.

Krabičky

Od konstruktérů víme, že se málo kdy podaří navrhnout elektroniku tak, aby pasovala do nějaké sériově vyráběné krabičky.

Je daleko jednodušší ji navrhnout podle potřeby a poté k ní vymodelovat vhodnou krabičku, která se dá uzpůsobit prostoru, do kterého bude umístěna.

Stejně jako i u ostatních kategorií je samozřejmostí výběr z různých barev.

Náhradní díly

Snad každý se někdy potkal s tím, že se mu poškodil v nějakém zařízení plastový díl, který už nebylo možné nijak získat.

Není nic jednoduššího, než nám tento díl donést a my na jeho základě vytvoříme funkční kopii.

Architektura

Ukázka architektonického návrhu klientům či investorům nemusí být vždy naprosto srozumitelná. Často se stává, že klient nevidí do hloubky daného problému, a proto je jedním z hlavních důvodů upoutání klientova zájmu právě profesionální prezentace daného návrhu. Z prezentace musí vyplývat vaše důkladná příprava a záměr návrhu.

Výhody 3D tisku v architektuře:

Úspora času – Díky 3D tisku ušetříte mnoho času dříve stráveného nad ruční tvorbou složitých modelů jako finální ukázky pro klienty.

Stačí navrhnout model pomocí programů určených pro 3D modelování a poté nechat 3D tiskárnu provést práci za vás. Ušetřený čas tak můžete využít mnohem efektivněji.

Složité tvary – V architektuře nikdy nebyla nouze o složité tvary. Moderní architektura není výjimkou. Prezentace takto detailní architektury byla pomocí lepených modelů prakticky nemožná.

Vizualizace je vizualizace, ale díky 3D tisku dostávají modely další rozměr. Reálný model je to nejlepší, co lze zákazníkovi prezentovat.

Možnost volby barvy – 3D tisk nabízí modely v různém barevném provedení. Barevný model může přiblížit jeho reálnost a zdůraznit určité detaily. V nabídce máme všechny základní barvy. Volba barvy neovlivňuje konečnou cenu objednávky.

Marketing

Potřebujete vytvořit například 10 kusů originálních reklamních předmětů?

Pak je 3D tisk ideální volba.


Pomůžeme Vám takový předmět vytvořit, nebo vyrobíme již Vámi připravený. Můžete také vybírat v internetových databázích jako např. Thingiverse

Věda a výzkum

3D tisk usnadňuje výrobu modelů pro vědu a výzkum. Tyto modely nemají téměř žádné tvarové omezení a je možné je vyrobit velmi rychle.

Pro studenty medicínských oborů může být velkým přínosem vytvoření reálných maket různých částí těla.

 


Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Velmi se omlouváme, že jsme nuceni Vás obtěžovat touto hláškou.
Další informace
Frostee Rucker Authentic Jersey